Найдавніші згадки про Рафалівку відомі з 1647 р. На прохання власника містечка Павла Тетері, який був у 1663-65 рр. гетьманом Правобережної України, Рафалівка отримала 22 травня 1666 р. королівський привілей на магдебурзьке право та дозвіл проведення 4-х щорічних ярмарків і щотижневого торгу.
Для відмінності від селища Рафалівки від 1946 р. перейменоване на Стару Рафалівку. Під час Другої світової війни у Старій Рафалівці був опорний пункт Української Повстанської Армії, яка захищала місцеве населення від терору німецько-фашистських загарбників, загонів НКВС та польських бандформувань. За надання підтримки УПА містечко було спалене радянськими каральними загонами.
Герб: у червоному полі золота булава, обабіч неї по срібному лапчастому хресту.
Прапор: квадратне полотнище, на червоному тлі жовта булава, обабіч неї по білому лапчастому хресту; по периметру прапора йде жовта лиштва (шириною в 1/10 ширини прапора).
Булава відображає історію поселення та роль Павла Тетері у розвитку містечка. Червоне поле уособлює боротьбу проти загарбників за незалежність рідної землі, а хрести є символом пам’яті про загиблих у боях земляків. Срібні хрести в червоному полі також традицію історичного герба Волині.
Затверджені сільською радою 14 серпня 1997 р.
Автори проектів – А. Гречило та Ю. Терлецький.
за матеріалами сайту http://uht.org.ua/ua/