Історія бібліотеки-філії с. Більська Воля Вараської міської публічної бібліотеки
Бібліотека села Більська Воля вперше відчинила свої двері у 1948 році зі створенням Рафалівської централізованої бібліотечної системи (в той час, районним центром була саме Рафалівка). Книжковий фонд розмістили в одній із сільських хат (на сьогодні – це хата Кулини) і складався він із невеликої кількості літератури, яка користувалась великим попитом у населення, адже в повоєнні роки бібліотеки і клуби стають основними культурними осередками на селі.
Першим бібліотекарем на селі стала Ольга Юхимівна Клімук. Вона хоча і не мала спеціальної освіти, але будучи людиною від природи талановитою, зуміла згуртувати навколо себе десятки однодумців – читачів, котрі цікавилися не лише новинками літератури, а й брали активну участь у культурно-масовому житті села.
На сьогодні це виглядає дивно, але в ті часи хати – читальні відкриваються масово. На території сьогоднішньої Більськовільської сільської ради – в селах Круглому, Рудка, Березина.
Щодо бібліотеки с. Більська Воля то згодом вона переїздить в більш просторе приміщення – приміщення сільського клубу (згодом згорiв). Змінюється і бібліотекар. Ним стає місцева жителька, випускниця Дубнівського культосвітнього училища Марія Романівна Устимчик, котра на понад сорок років( 1954 – 1997) стає «флагманом» бібліотечної роботи та художньої самодіяльності на селі. За цей перiод бiблiотека декiлька разiв змiнює свою адресу i остаточно оселяється в будинку культури.
Зi створенням у 1978 роцi Володимирецькоi централiзованоi бiблiотечноi системи(ЦБС) Бiльськовiльська сiльська бiблiотека – фiлiал №4 входить до неї. В бібліотеці активно, із залученням місцевого населення ведеться iнформацiйна i масова робота: читацькі конференції, літературні години, вечори, літературно-музичні свята, дні спеціаліста, дні бібліографії, влаштовуються книжкові виставки до визначних дат. Про це пам’ятають місцеві мешканці і свідчать сотні документів, що зберігаються в архіві бібліотеки.
Книжковий фонд зростає до 14 тисяч примірників художньої, науково-популярної, суспільно-політичної та дитячої літератури. Покращується також і матеріально-технічна база. Було придбано: телевізор, програвач платівок, магнітофон, електрокамін. Встановлюється телефон.
Пiсля виходу Марii Романiвни у 1993 роцi на заслужений вiдпочинок, бiблiотеку очолює її донька i послiдовниця Зоя Iванiвна Кньовець, котра також, як i мама закiнчила Дубнiвське культосвiтне училище i працює в бiблiотецi i посьогоднi. В цей-же перiод на роботу в бiблiотеку приходить випускниця цього ж училища Марiя Володимирiвна Ковтунiк i відтоді працiвникiв стає двоє.
Перiод 90-х рокiв стає найскладнiшим в icторii бiблiотеки: майже припиняється надходження нової лiтератури та перiодики. Бiблiотекарi змушенi працювати на 0,5 и 0,25 посадового окладу.
Але із об’єднанням у 2002 роцi сiльської i шкiльної бiблiотек, розпочинається новий перiод становлення i розвитку бiблiотечної роботи на селi. Публiчно-шкiльну бiблiотеку очолює випускник Рiвненського державного iнституту культури Володимир Iванович Черевач.
В цей перiод часу знову починають надходити новинки лiтератури ,матеріали на електронних носіях, перioдичнi видання. За реалiями нового часу для поповнення книжкового фонду у бiблiотецi запроваджуються платнi послуги.
Iз листопада 2002 року бiблiотека входить до складу Бiльськовiльського культурно-дозвiллєвого комплексу, в який крiм неї залученi: будинок культури, школа, сiльська рада, церква. КДК займається органiзацiєю культурного відпочинку сiльського населення, i бiблiотека бере в нiй активну участь.
У 2011 роцi бiблiотека бере участь у проектi «Органiзацiя нових бiблiотечних послуг з використанням вiльного доступу до Iнтернету II» програми «Бiблiомiст», i разом iз чотирма бiблiотеками району виграє його. До бiблiотеки надходять три комп’ютери, принтер, сканер, три веб-камери, навушники. Комп’ютери пiдключаються до мережi Iнтернет i читачi можуть безкоштовно користуватися її послугами.
В 2021 році у зв’язку з формуванням територіальних громад зокрема Вараської громади, до складу якої ввійшло с. Більська Воля, Більльськовільська публічна бібліотека переходить на баланс Департаменту культури, туризму, молоді та спорту та стає бібліотекою – філією с. Більська Воля Вараської міської публічної біюлотеки.
В травні 2022 року передчасно помирає завідувач бібліотеки Володимир Іванович Черевач. З того часу і до сьогодні обов’язки завідуючого виконує Марія Володимирівна Ковтунік.
Протягом 2021 – 2024 рр. бібліотечний фонд поповнено 417 книгами, було списано 7060 російськомовних книг, брошур, періодичних видань.
Влітку 2024 зроблено ремонт в приміщенні бібліотеки, встановлено кондиціонер, придбано кольоровий принтер.
Працівники бібліотеки-філії с. Більська Воля:
Ковтунік Марія Володимирівна – завідувач
Кньовець Зоя Іванівна – бібліотекар
Читачі: 1250
Бібліотечний фонд: 10005
Працівники бібліотеки – філії с. Більська Воля із впевненістю дивляться в майбутнє, адже із поповненням книжкового фонду, поновленням послуг і внаслідок збільшення кількості користувачів, бібліотека знову стала головним інформаційним та культурно-освітнім осередком на території сільської громади.