Ніжна і велична у своїй красі земля Поліська. Вона ласкаво вітає всіх, хто іде до неї з щирим і відкритим серцем, і радо показує все, чим багата і чим уславлена. Тут залишилося чимало чудових, незайманих куточків, де можна доторкнутися до первісної краси Землі – почути журавлів на світанку, спостерігати за красенями лебедями, що гордовито розрізають водну гладінь, відчути прохолоду старого лісу, насолодитися різноголоссям пташиних співів, із завмиранням серця спостерігати, як сонце купається в кришталево чистих водах озер. Чарівний світ природи.
На Поліссі таких куточків, де людина відпочиває душею і заряджається енергією, багато, але особливе місце серед них займають озера.
Запрошую Вас до унікального озера, що на Володимиреччині, яке здавна називається Білим – така чиста та прозора в ньому вода. Багато на Поліссі озер, є тут і славнозвісний Світязь. Але перлиною вважається наше Біле озеро
Біле озеро. Чому саме так назвали це озеро. Одне із пояснень, – мабуть, із-за чистої прозорої води, адже прозорість в озері більше 2 м.
Незвичайна та місцевість, в якій розташоване озеро. Тут пролягала колись льодовикова долина. По ній стікали льодовикова вода. Згодом долина заболотилась, оточені лісами, тут сформувались болотні масиви, різноманітні за своїм рослинним покривом.
У цій реліктовій долині і збереглося Біле озеро. Велике, красиве, воно займає глибоку карстову западину із своєрідною будовою дна, що складається із двох конусоподібних заглиблень. Найбільша глибина — 26 метрів, що є досить значною для рівнинних озер. Дно вкрите піском, вапняком, камінням. Із дна б’ють теплі підземні джерела, тому і в люті морози поверхня не буває повністю вкрита кригою. Улоговина озера видовжено-овальної форми. Вона нагадує нам голубе око, облямоване темно-синіми віями сосен. Дійсно, оточують частину озера лісові масиви, а у прибережному зниженні добре виявлена смуга мішаного лісу. Тут можна побачити не лише звичайні для нас березу, вільху, сосну, але й ялину – північну гостю.
Біле озеро — особливе. Тут унікальне поєднання болотних, озерних і лісових природних комплексів Західного Полісся. Безпосередньо до озера підходять лісові й болотні масиви, що разом утворює єдиний гідрологічний комплекс. Вода за складом гідрокарбонатно-кальцієво-магнієва (типова для озер лісової зони). Вода містить фосфор, сірководень і до 6,37 мг/л гліцерину. Тому вода здається шовковистою на дотик. Біле озеро — єдине в Україні з підвищеним вмістом гліцерину у воді, через що має надзвичайні цілющі властивості.
Озеро Біле заросле, біля берегів – негусті смуги очерету. У самому озері виявлена дуже рідкісна рослина, яка занесена до Червоної книги – молодильних озерний.
Тваринний світ озера дуже багатий. Тут мешкають багато водоплавних птахів. На берегах гніздяться дикі качки та гуси. Ось уже кілька років до нас на озеро прилітають дикі лебеді. У пташиному царстві озеро відоме, як місце відпочинку птахів, що відлітають у вирій . Різноманітні і рибні запаси озера. Поряд із звичайними для Полісся окунями, линами, щуками, тут зустрічається вугор, мальки якого були завезені в озеро з Прибалтики. Вугри в озері добре окліматизувалися. Проте раки з озера зникли. Тепер для нас загадка де нереститься вугор?
Навколишні краєвиди відрізняються суто поліським колоритом. Піщані дюни вкриває сосновий бір. У низинах, на зеленому моховому килимі рясніє чорниця, є брусниця, кущі малини та ожини. На схилах пагорбів виблискують восковими листочками брусниці. У зниженнях, біля самого озера тягнеться смуга мішаного лісу, де щовесни зацвітає різнобарвний килим анемони.
Озеро Біле і прибережна смуга – улюблений куточок відпочинку, як місцевих жителів так і гостей, а в літній час – це місце паломництва відпочиваючих. На березі озера розташований Реабілітаційно-оздоровчий комплекс РАЕС.
Вабить до себе відпочиваючих загадкова краса Полісся. От тільки вони не завжди дбайливо, а часом навіть по-варварські, чи просто некультурно, ставляться до навколишньої краси. Щоб захистити цю красу, зберегти для себе, для онуків, озеро разом з прибережними ділянками лісу та болотними масивами включили до складу Рівненського державного заповідника.
Біле озеро, ліси – це невичерпний оздоровчий потенціал цього краю для відпочинку, туризму, виховання молоді.